Jeśli budzisz się o 5 rano, tylko dlatego, że słyszałaś, iż jest to nawyk milionerów, a potem przez 30 minut przewijasz media społecznościowe to nie ma
to sensu. Jeśli natomiast wiesz, że najbardziej produktywna jesteś właśnie rano, Twój cel to napisanie książki, a do tego masz bardzo mało czasu po pracy
zawodowej na tworzenie lub po prostu jesteś już zmęczona, to wstawanie o 5 rano i przeznaczanie tego czasu na blok poświęcony pisaniu książki może naprawę dużo zmienić. Po kilku tygodniach będziesz już miała pierwsze rozdziały.

Wstawanie wcześnie rano może pomóc osiągnąć satysfakcję w obszarach życia, które do tej pory trochę zaniedbywałaś. Myślałaś o nich, ale przez brak czasu odkładałaś ich realizację na wieczne później. Masz taki obszar życia? Jeśli coś przychodzi Ci do głowy, to spróbuj już teraz pomyśleć jak w ciągu najbliższego tygodnia wygospodarować kilka bloków czasowych na jego realizację.

Jest jeszcze kwestia szczytowej formy

Oprócz analizy kiedy mamy czas na realizację naszego celu warto jeszcze pomyśleć kiedy jestem w najlepszej formie. Prawdopodobnie to, co ma Cię doprowadzić do realizacji Twojego celu będzie wymagało trochę pracy, czy to umysłowej (napisanie książki), czy to fizycznej (sześciopak na brzuchu). Przetestuj więc czy godziny poranne nie są tymi, w których po prostu jesteś w najlepszej formie. Jeżeli po pracy zawodowej jesteś już zbyt zmęczona i ciężko jest Ci się skupić lub po prostu wieczorami częściej odpuszczasz kolejne treningi to raczej nie jest to dobry moment na stawianie sobie serii kolejnych zadań do wykonania. Sporo osób po pracy zawodowej i zadbaniu o rodzinę spędza końcówkę dnia przeglądając portale społecznościowe lub oglądając filmy. I mimo, że każdy powinien odpoczywać to powielając ten schemat codziennie nic w swoim życiu nie zmienisz. 

Na koniec weź pod uwagę, że niektórzy potrzebują rano trochę więcej czasu na rozruch i nie jest to dla nich najlepszy czas. Są oni bardziej kreatywni i lepiej rozwiązują problemy wieczorami lub nawet nocą. Nic więc na siłę. 

Weź pod uwagę samotność

Jeśli nie mieszkasz sama (zwłaszcza jeśli posiadasz małe dzieci), możliwość wstania wcześniej i wygospodarowania odrobiny czasu na samotną pracę może zdecydowanie pchnąć Twoje projekty do przodu. Sama wiesz, że ciężko jest się skupić kiedy wszyscy biegają dookoła stołu i mimo, że wiedzą że pracujesz, co 5 minut postanawiają przypomnieć Ci że potrzebują soku, chusteczki lub zielonej piłeczki. Wszystko to sprawia, że zamiast 30 minut pracy siedzisz nad danym zadaniem dwa razy dłużej. 

Co zrobić, aby wstawanie rano miało sens?

Aby nie wstawać na próżno musisz wcześniej dokładnie określić swój cel oraz zadania, które przybliżą Cię do jego wykonania. Dużo łatwiej podnieść się rano z łóżka kiedy wiesz, co będziesz robiła i po co. Zaplanuj sobie wieczorem następny poranek. Wyznacz dokładny plan działania.  

Warto zrobić checklistę zadań do wykonania i po kolei odhaczać wykonane punkty. To jak zaczniesz dzień jest bardzo ważne bo może naładować Cię pozytywną energią już na starcie. O ile lepiej czujesz się kiedy wiesz, że już wykonałaś mały kroczek przybliżający Cię do realizacji Twojego celu lub po prostu zjadłaś zdrowe śniadanie czy też poćwiczyłaś? Widzisz, początek dnia robi różnicę.

Myśl o sobie

Chcę abyś pomyślała głównie o sobie. Pisałam już we wpisie o blokach czasowych (zachęcam Cię do przeczytania go), że każda metoda rozwojowa musi być dopasowana do Ciebie. Jeśli nie możesz w tej chwili poświęcić rano czasu to po prostu tego nie rób. Znajdź inny sposób na swój rozwój. A może przykładowo jesteś młodą mamą i zwyczajnie czujesz, że na tym chcesz się teraz najbardziej skupić – to też jest ok. 

Pamiętaj o zdrowiu

Aby czuć się dobrze osoba dorosła powinna spać od około 6 do 8 godzin na dobę. Oczywiście jeśli od czasu do czasu będziesz spać 4-5 godziny możesz nie odczuć znaczącego pogorszenia formy, ale utrzymywanie tego stanu przez dłuższy czas nikomu nie służy. Brak snu lub jego zła jakość może negatywnie wpływać na układ hormonalny, wydolność fizyczną organizmu, a także funkcjonowanie mózgu. Co więcej jeśli nie dosypiamy możemy mieć większe problemy z silną wolą i więcej podjadać, a stąd już krótka droga do nadwagi, a nawet otyłości. Więcej na temat snu oraz konkretnych rozwiązań problemów związanych z jego jakością możesz przeczytać tutaj. Nie jest prawdą, że ciągłe niedosypianie pozwoli Ci na realizację większej ilości zadań. Może początkowo tak, ale z czasem jakość Twojej pracy bardzo spadnie. Jestem pewna, że nie do tego dążysz. 

Co zrobić, aby się udało? Podsumowanie

1. Sprawdź czy poranek to czas, w którym jesteś najbardziej kreatywna i możesz być też produktywna. 

2. Zaplanuj poranny blok czasowy. Zapisz, co zrealizujesz w jego trakcie.

3. Dbaj o odpowiednią ilość snu. Wstawaj wcześniej, ale też wcześniej udawaj się się na odpoczynek wieczorem.