Tutaj możesz odsłuchać tekst
Organizacja zadań
Organizacja pracy i nauki to mimo nieskończonej ilości artykułów i badań wciąż temat sprawiający problemy. Nadal próbujemy nowych technik i metod, a z wynikami i tak bywa różnie. Cóż nie wszystko, co polecają inni będzie też dobre dla nas.
Nie wszystko jest dla każdego

Nie warto zmuszać się do robienia rzeczy tylko dlatego, że robią je inni. Każde rozwiązanie powinno być dopasowane do nas, do naszej sytuacji życiowej. Jeśli jesteś młodą mamą, której dziecko nie przesypia nocy to może Ci nie pasować wstawanie o 5 rano, aby rozpocząć dzień od pisania, czytania czy medytowania. Choć jest to nawyk, który często przewija się wśród osób, uchodzących za potrafiące realizować swoje cele
Na czym musisz się skupić planując?
Musisz się skupić na sobie, czyli na swoich:
– możliwościach,
– celach,
– potrzebach.
Określ, co chcesz osiągnąć. Jaki jest Twój cel. To może być: napisanie pracy magisterskiej, zdanie matury z języka polskiego, przygotowanie prezentacji na zebranie w pracy, otworzenie kanału na You Tubie, itd.
Następnie zastanów się czego potrzebujesz, tj. jakie działania doprowadzą Cię do realizacji Twojego celu. Co musisz zrobić aby, np. napisać pracę magisterską. Z pewnością potrzebujesz poszukać odpowiedniego tematu, może wykonać do niej jakieś badania, poszukać materiałów, napisać wstęp, rozdział pierwszy, itd.
Podziel swoje zadania na małe, łatwe, nieprzerażające części. Ile będziesz potrzebować czasu na ich realizację? Czy są to zadania, które wymagają dłuższego skupienia?
I koniecznie zastanów się nad swoimi możliwościami. Kiedy dysponujesz większą ilością czasu? Czy możesz sobie pozwolić na pracę nad danym projektem przez dłuższy czas, czy będą to raczej wyrwane godziny?
Na czym polega praca w blokach czasowych?

W pracy w blokach chodzi o połączenie zadań lub też skupienie się na jednym zadaniu w wyznaczonym czasie. Przykładowo: Wyobraź sobie, że zbliża się termin Twojego egzaminu z geografii. Do opanowania są nazwy państw afrykańskich wraz z ich stolicami oraz najważniejszymi pasmami górskimi i zbiornikami wodnymi. Na naukę masz tydzień czasu. Ustalasz więc, że codziennie po treningu, pomiędzy 19.00 a 20.00 siadasz do tego materiału. Robisz to codziennie aż do dnia egzaminu. Masz przygotowane notatki, fiszki, atlas, oraz zakupiony kurs online, który wymiata. Codziennie powtarzasz materiał i notujesz czego nie udało Ci się zapamiętać. Kolejny dzień zaczynasz zawsze od najtrudniejszych dla Ciebie zagadnień. Nauka jest więc zaplanowana i właściwie gwarantuję, że nie sposób abyś nie zdała tego egzaminu.
Ile to powinno trwać?
Wydaje się, że najkrótszy sensowny blok czasowy powinien trwać przynajmniej 30 minut. Najdłuższy trudno powiedzieć, trochę będzie to zależeć od postawionego zadania. Osobiście cenię sobie bloki trwające od godziny do dwóch. Jest to dla mnie idealny czas, w którym mogę pozostawać w stanie prawdziwego skupienia nad jednym zadaniem. Idealnym przykładem bloków czasowych mogłyby być lekcje w szkole. Wiesz, że co poniedziałek pomiędzy godziną 8.00 a 8.45 będziesz poświęcała swój czas na naukę chemii. Następnie po 10 minutach przerwy nastąpi kolejny 45 minutowy blok przeznaczony na naukę angielskiego, itd.
Jedno zadanie, czy jeden rodzaj zadań?
W blokach możesz umieścić albo jedno zadanie, np. pisanie pracy magisterskiej lub jeden rodzaj zadań, np. blok czasu poświęcony na odpisywanie na wiadomości mailowe lub odpowiedzi na komentarze w mediach społecznościowych. Może to być blok poświęcony sesjom jogi lub blok poświęcony po prostu aktywności fizycznej, gdzie w niektóre dni skupisz się właśnie na jodze, a w inne pójdziesz na siłownię. Plan jest dla Ciebie, a nie Ty dla planu.
Maksimum skupienia
Podczas pracy w bloku czasowym nie podejmujemy żadnych innych aktywności poza wyznaczonym zadaniem. To znaczy:
– nie przeglądamy telefonu (najlepiej zostawić go w ogóle w drugim pokoju, aby nie kusił),
– zawczasu przygotowujemy sobie herbatę, kawę czy przekąskę. Punkt nieobowiązkowy ale jeśli mamy przykładowo wyznaczony 4 godzinny blok czasowy i przez 2 godziny będziemy myśleć kiedy on się w końcu zakończy to lepiej przygotować sobie wcześniej kanapkę, jogurt czy jabłko.
– planujemy dokładnie, co będziemy robić w następnym bloku czasowym. Zanim się on zacznie szykujemy materiały, z których będziemy korzystać. Dobrze jest kończyć jeden blok czasowy zapisując sobie od razu, co będziemy robić w kolejnym. Pracując jeszcze w jednym bloku wiemy, co obecnie sprawia nam trudność, co musimy powtórzyć następnym razem. Zapisujemy to sobie, a przy kolejnym razie wyciągamy gotową listę i od razu startujemy z tematem.
Czy praca w blokach ma sens?

Praca w blokach oznacza, że przez wyznaczony czas skupiasz się na wykonywaniu jakiegoś zadania. Zajmujesz się tylko nim i przestajesz wykonywać inne aktywności. Ile razy zdarzyło Ci się, że podczas pisania jakiegoś ważnego maila do klienta nagle zobaczyłaś, że masz jeszcze niedokończoną prezentację więc tylko „rzucasz na nią okiem”, a w efekcie, żadne z tych dwóch zadań na koniec dnia nie jest gotowe?
Mając zaplanowaną pracę w blokach nie marnujesz czasu na zastanawianie się, co będziesz robiła, ponieważ nie wybierasz każdego dnia nowych zadań. Są już pewne stałe punkty. W tych przedziałach czasu wiesz dokładnie jakie zadanie będziesz wykonywała. Nie marnujesz energii na zastanawianie się, po którą książkę, czy po jaki nowy kurs dzisiaj sięgnę. Może zajmę się prezentacją, a może nauką obsługi nowego programu do nagrywania filmów. Nie zajmujesz się tym, ponieważ już wcześniej ustaliłaś, że w tym czasie piszesz nowe teksty na bloga. Totalny automat.
Są takie zadania, które idealnie pasują do pracy blokowej, np. jeśli jesteś influencerem to wiesz, że sesje zdjęciowe, nagrania są zazwyczaj planowane na jeden termin. Wydajniej jest zaplanować sobie wcześniej jakie zdjęcia będą potrzebne, jakie rekwizyty, itd., a następnie rozstawić lampy i robić wszystkie zdjęcia tylko raz w ciągu jednego popołudnia, czy też dnia.
Innym przykładem jest pisanie wszelkiego rodzaju treści: książki, prace magisterskie, artykuły naukowe, wpisy na bloga, itd. Ich jakość zazwyczaj jest lepsza i samo pisanie „idzie” nam szybciej jeśli się skupimy przez określony czas tylko na tej jednej rzeczy, czyli pisaniu.
Na co uważać pracując w blokach?
Raczej nie warto „blokować” sobie całego dnia. Nie znam wielu osób, które mogą sobie na to pozwolić. Zawsze wpadną jakieś dodatkowe zadania, które przy zbyt sztywnym zaplanowaniu całego dnia spowodują, że nie będziesz w stanie zrealizować zadań. Co szybko może Cię zniechęcić do tej metody. No bo tak naprawdę wtedy ona jest kompletnie nieskuteczna.
Planując pracę w blokach możemy mieć pokusę, aby tworzyć dużo „bloków”. Tymczasem bardzo ważne jest również stworzenie bloku na odpoczynek. Niezależnie od tego, co Cię odpręża musisz w ciągu dnia znaleźć czas na reset głowy. Ciągła praca powoduje, że Twój umysł nie jest już tak wypoczęty i nie pracuje na 100 procent swoich możliwości.
Tajemnica sukcesu
Kluczem do udanej pracy w blokach jest wcześniejsze planowanie. Może czytając wcześniejsze akapity doszłaś już sama do tego wniosku, że nie da się dobrze pracować w blokach bez wcześniejszego planu i przygotowań. Jeśli masz napisać pracę zaliczeniową to dobrze abyś, zanim usiądziesz do pisania, miała już zgromadzone materiały, a nie dopiero zastanawiała się skąd mam wziąć książki. Raczej przygotowanie materiałów to osobny blok, a samo pisanie pracy całkowicie inny.
Czy wstawanie o słynnej 5 rano ma sens?

Jeśli budzisz się o 5 rano, tylko dlatego, że słyszałaś iż jest to nawyk milionerów, a potem przez 30 minut przewijasz media społecznościowe to nie ma to sensu. Jeśli natomiast, wiesz, że najbardziej produktywna jesteś właśnie rano, Twój cel to napisanie książki, a do tego masz bardzo mało czasu po pracy zawodowej na tworzenie lub po prostu jesteś już zmęczona to wstawanie o 5 rano i przeznaczanie tego czasu codziennie lub co drugi dzień na blok poświęcony pisaniu książki może naprawę dużo zmienić.
Co sprawdza się u mnie?
Osobiście lubię pracę w blokach, ale nie stosuję jej często. Mam wydzielony czas od poniedziałku do piątku pomiędzy godziną 6.30 a 7.00 na przejrzenie i zaplanowanie najważniejszych zadań na dany dzień oraz sprawdzenie czy to, co zaplanowałam wczoraj jest nadal aktualne. Następnie pomiędzy godziną 7.00 a 8.00 wykonuję najważniejsze zadanie danego dnia związane z pisaniem, takie dzięki któremu nawet jeśli później nie zrobię już dużo więcej to i tak nie uznam tego dnia za stracony. To taka godzina głębokiego skupienia na pisaniu kiedy wiem, że co do zasady nikt nie będzie mi przeszkadzał. Ponadto mam ustawiony blok czasowy w piątek na archiwizację spraw, tak aby zakończyć tydzień pracy w sposób uporządkowany.
Jak widzisz, to z czego korzystam w danym momencie to zaledwie kilka bloków, ale dla mnie strategicznych.